RSS
środa, 28 października 2009
Bye Gudzowaty

Aleksander Gudzowaty obruszył się z krytyką na działania wiepremiera Pawlaka, który w ostatnich dniach odwiedził Moskwę. W rosyjskiej stolicy Pawlak negocjował nowe warunki dostaw gazu dla Polski oraz tranzytu tego paliwa przez polskie terytorium na Zachód. Trudno dzisiaj mówić o szczegółach nowej umowy, ale fakt, że jej dotychczasowy największy beneficjent, polski oligarcha Aleksander Gudzowaty ostrą ją skrytykował, pozwala mniemać, że umowa będzie korzystna zarówno dla Polski, jak też strony rosyjskiej. Poszkodowany będzie jedynie pośrednik bezlitośnie łupiący dotychczas i Rosjan i Polaków.  Jego firma "Bartimpex" straci swoje udziały, zaś Gudzowaty straci dużą część wpływów na polskiej scenie polityczej. I słusznie. Panie premierze Pawlak - tak trzymać!

13:12, russkayaimperia
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 19 października 2009

Spotkanie z Zacharem Prilepinem, które odbyło się 13 października na Uniwersytecie Jagiellońskim mozna uznac za udane. Młody pisarz, dziennikarz i polityczny aktywista okazał się być niezwykle barwną postacią. Ze swadą opowiadał o swej twórczości, karierze dziennikarskiej i politycznej. Prilepin jest przykładem tego, iż w Rosji istnieje młoda, aktywna inteligencja, która zdolna jest w niedalekiej przyszłości generować zmiany w kraju. Zmiany te nie będą jednak polegały na ślepym "małpowaniu" Zachodu, lecz nas umiejętnym wykorzystaniu własnego potencjału. To jedyna droga, jaką może kroczyć Rosja - należy umiejętnie wykorzystać historyczne doświadczenia, wyrać to, co było najlepsze w carskiej Rosji, w radzeickim imperium, oraz w czasach Jelcyna i Putina (z tym będzie najtrudniej) i na bazie tego tworzyć nową jakość. Żadnego amerykańskiego liberalizmu, żadnej chińskiej drogi! Rosja musi kroczyć własną ścieżką  wtedy, i tylko wtedy ma szansę wyjść z zapaści.

20:32, russkayaimperia
Link Dodaj komentarz »
środa, 07 października 2009
Zachar Prilepin w Polsce

W najbliższych dniach będzie gościł w Polsce znakomity rosyjski pisarz młodego pokolenia Zachar Prilepin. W weekedn Prilepin będzie gościł na Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu. W poniedziałek, 12 października odbędzie się spotkanie w Kielcach (Instytut Filologii Rosyjskiej UŚw., ul. Leśna 16, godz. 10). We wtorek pisarz będzie gościł w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ. Spotkanie z pisarzem rozpocznie się o 11.30 w Auli Małej Auditorium Maximum (ul. Krupnicza 33a).

Zachar Prilepin (ur. 1975) – rosyjski pisarz i publicysta. Autor książek Патологии, Санькя, Ботинки полные горячей водки, Грех, Я пришел из РоссииTerra Tartarara, Именины сердца.

Podwójny laureat nagrody „Narodowy bestseller”  w 2006 oraz 2008 r.

Redaktor naczelny „Nowej Gazety w Niżnim Nowogrodzie”. Felietonista w czasopismach „Russkaja żyzn’” oraz „Ogoniok”.

11:30, russkayaimperia
Link Dodaj komentarz »