RSS
piątek, 29 stycznia 2010
Nieuk Migalski

Europoseł PiS Jacek Migalski na swoim blogu twierdzi, że decyzja Donalda Tuska o nie kandydowaniu na urząd Prezydenta to zagranie w stylu Władimira Putina. Tusk pozostanie premierem, a prezydentem zostanie polityk PO zalezny od Tuska. Jak twierdzi poseł Migalski, taki wybieg jest mozliwy w Rosji, która nie ma tradycji demokratycznych, natomiast w Polsce to "nie przejdzie", bo demokracja ma tu "kilkusetletnią tradycję".

Otóż posel Migalski się myli, co do tradycji rosyjskich, co zreszta nie dziwi, bo trudno znaleźć w PiS-ie ludzi naprawde wykształconych. Otóż w Rosji, a właściwie jeszcze na Rusi istniały księstwa , w których demokracja stała na poziomie znacznie wyższym, niż w dzisiejszym tak zwanym "demokratycznym świecie". W Nowogrodzie Wielkim i Pskowie juz w XII wieku istnialy republiki, zaś rządy sprawowały "wiece" czyli zgromadzenia obywatelskie, które wybierały kniaziów drogą głosowania. Na "wiecach" reprezentowane był wszystkie grupy spoleczne i zawodowe księstw - był to system naprawdę demokratyczny. Tradycję tę przerwały najazdy mongolskie. Po zrzuceniu jarzma Ordy tradycje wieców, próbowano wskrzeszać, ale Iwan Groźny, holdujący mongolskiej tradycji władcy zniszczył republikę Nowogrodzką i demokracja w Rosji się skończyła. Niemniej, przez stulecia w Rosji wykształciła się nowa tradycja rządów. Monarchia absolutna stała się naturalną formą sprawowania władzy w Rosji i wcale nie była przestarzała, o czym świadczy spektakularny rozwój gospodarczy przełomu XIX - XX wieku, dokonany przecież w warunkach monarchii absolutnej. Tewzrost został przerwany przez wybuch I wojny światowej, skierowanej głównie przeciwko Rosji. Monarchia upadła w lutym 1917 roku, ale kolejne kilka miesięcy sprawowania władzy przez rząd tymczasowy, zdominowany przez niemieckich szpiegów trudno uznać, za czas demokracji. Podobnie rzecz się ma z okresem po 1991 roku - Jelcynowska Rosja nie była państwem niepodległym, lecz uzależnionym od CIA i MFW o żadnej demokracji nie może być mowy. Putinizm to najlepsze co spotkało Rosję od momentu obaleńia św. Mikołaja II Romanowa, cara Rosji i męczennika zamordowanego przez bezbożnych, wychowanych w duchu zachodniej demokracji bolszewików.

A swoją drogą, w Polsce przydałby się ktoś taki, jak Putin - przynajmniej takie głąby jak Migalski nie "migaliby" co chwila w mediach.

 

 

18:51, russkayaimperia
Link Dodaj komentarz »
środa, 13 stycznia 2010
Jurij Muchin i jego "historyczne rewelacje"

Alternatywne wersje historii zawsze budzą niezdrowe emocje. W Rosji po 1991 spór o historię toczy sie niemal nieprzerwanie. Wielu historyków, publicystów oraz polityków nie zamierza dokonywać pelnego i bezkompromisowego rozliczenia z okresem radzieckim. Trudno im się dziwić, bowiem powszechne na Zachodzie, a zwłaszcza w byłych krajach demokracji ludowej, potępianie w czambul radzieckiego komunizmu niejednokrotnie przekracza granice zdrowego rozsądku. Twierdzenie, że w ZSRR dzialo się wyłącznie zło, jest takim samym kłamstwem, jak twierdzenie, że wszyscy papieże byli święci i pobożni. W dodatku taka posatwa rodzi reakcje odwrotne - w Rosji mozna obserwować próby całkowitej rehabilitacji stalinizmu i stworzonego przez Ojca Narodó aparatu represji. Potęgę militarną oraz geopolityczną państwa stawia się ponad tragiczne losy milionów ofiar budowania nowego imperium. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że takie poglądy są przede wszystkim desperacką próbą obrony swojej przeszłości przed bezpardonowymi atakami tych, którzy tak naprawde o rzeczywistości tych czasów nie maja bladego pojęcia.

Czasami ta obrona rodzi przedziwne, czasem wstrząsające, czasem komiczne wersje historii. Jednakże nawet najbardziej nieprawdopodobnym historiom wypisywanym przez rosyjskich publicystów, uzurpujacych sobie prawo do kreowania historii, trudno czasami odmówić odwagi i niestandardowej logiki. Jednym z takich autorów jest Jurij Muchin. W Polsce wspomina się go jako jednego z tych publicystów, którzy zażarcie neguja fakt zbrodni katyńskiej. W Rosji postrzegany jest przede wszystkim jako antysemita. Niewatpliwie opinię tę potwierdza książka, która trafila niedawno w moje ręce - "Tajemnice żydowskich rasistów". Muchin należy do tej grupy "historyków" którzy ścigają "Syjonistycznych faszystów" i wszędzie dopatrują się ich niewidzialnej ręki. Czy jednak wpadłoby komuś do głowy twierdzenie, że Hitler zaczynając wojne dzialał w zmowie z syjonistami, a jego celem bylo wyzwolenia Palestyny spod władzy imperium brytyjskiego i pomoc przy tworzeniu Państwa Izraelskiego? Muchinowi wpadło i zagnieździlo się tak mocno, że postanowil o tym napisać! Jakie są tego efekty? Oto mała próbka w postaci streszczenia jednego z wątków.

Powstanie gett oraz obozów koncentracyjnych na terenie Polski, nie mialo na celu eksterminacji ludności żydowskiej, lecz przygotowanie jej, czy nawet zmuszenie do emigracji na tereny Palestyny. Dopiero, gdy ta idea nie "wypaliła", Hitler postanowil dokonac Holocaustu. Ofiarami Holocaustu padła wyłącznie żydowska biedota, która zamieszkiwała okupowane przez Niemców tereny Polski oraz ZSRR. W zamierzeniu syjonistów, ludność ta miała w przyszlości zajmować się rolnictwem oraz pracą produkcyjną, której elity żydowskie, jakoby się brzydziły. Jednym zdaniem, wschodnioeuropejscy Żydzi mieli być niewolnikami we własnym państwie, jakie syjoniści zamierzali założyć w Palestynie.

I jeszcze jedna "genialna" myśl Muchina. Ekspedycja wojsk niemieckich do północnej Afryki nie miala wcale na celu zdobycie pól naftowych w Arabii czy Persji, lecz właśnie wyzwolenie Palestyny. Z punktu widzenia geografii działania Hitlera mają sens. Z punktu widzenia gospodarki niemieckiej i sytuacji na frontach wojennych - są kompletnie absurdalne.

Ktoś powie, po co takie rzeczy czytać? Czasami warto sięgnąć po takie "dzieło", żeby przekonać się, że nic nie jest takie proste, jakim się wydaje, a mozliwości interpretowania rzeczywistości są po prostu nieograniczone.

A w Polsce niektórzy dziwią się sporom o polską historię, która przecież w porównaniu do rosyjskiej, lub żydowskiej, wydaje się być prosta i banalna.

 

 

12:04, russkayaimperia
Link Dodaj komentarz »